Wentylacja mechaniczna to nowoczesna technologia wykorzystywana w pomieszczeniach komercyjnych i prywatnych. Urządzenie skutecznie usuwa zużyte powietrze i jednocześnie dostarcza tlen z zewnątrz. System ten może zostać ulepszony o tzw. funkcję odzysku ciepła. W środowisku branżowym wentylacja nosi nazwę rekuperacji. Zassane powietrze z zewnątrz zostaje podgrzane w specjalnym wymienniku ciepła, a następnie wypuszczone bezpośrednio do pomieszczenia. Rekuperator jest w stanie odzyskać energię z zużytego już powietrza i wykorzystać ją do podgrzania świeżego powietrza. Urządzenie dostarcza latem zimne, a zimą ciepłe powietrze do pomieszczeń. Warto rozważyć połączenie rekuperatora z glikolowym wymiennikiem ciepła. Energia, która dociera do wentylacji, pobierana jest bezpośrednio z gruntu, dzięki czemu opłaty eksploatacyjne wyraźnie maleją.

Zalety wentylacji mechanicznej

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest alternatywnym rozwiązaniem dla istniejących już wentylacji grawitacyjnych. Mechanizm zapobiega przenikaniu zanieczyszczeń i reguluje poziom wilgotności w powietrzu, dlatego to świetne rozwiązane dla alergików i astmatyków. Urządzenie sprawdzi się też w kuchni, ponieważ potrafi usunąć niepożądane zapachy z otoczenia.

Zalety wentylacji mechanicznej:

  • Oszczędność na ogrzewaniu nawet do 60%. Wentylacja jest w stanie podgrzać powietrze, dzięki czemu system grzewczy nie będzie musiał być włączony.
  • Pomieszczenia są odświeżone i natlenowane. Rześkie powietrze we wnętrzach przez cały rok.
  • Ograniczenie rozprzestrzeniania się alergenów. Powietrze jest kilkukrotnie filtrowane.

Wentylacja mechaniczna

HUMAC OSUSZANIE NAWILŻANIE OCZYSZCZANIE CHŁODNICTWO KLIMATYZACJA