Ochrona klasycznego samochodu lub motocykla, łodzi czy innych przedmiotów muzealnych przed korozją oraz rozwojem bekterii i grzybów przy pomocy systemu kontroli wilgotności , opartego na osuszaczu adsorpcyjnym lub hybrydowym.
20 lipca 2022

W jakim sektorze sprawdzą się kwasoodporne wymienniki ciepła?

Do produkcji kwasoodpornych wymienników ciepła wykorzystuje się stal nierdzewną, która wykazuje odporność na substancje chemiczne, m.in. o podwyższonej kwasowości oraz różnym poziomie zasadowości. Poza tym wyróżnia ją wytrzymałość na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak wilgoć czy wahania temperatury. Dzięki temu materiał nie koroduje. Takie właściwości stali nierdzewnej sprawiają, że kwasoodporne wymienniki ciepła znajdują szczególne zastosowania. W wielu branżach stanowią też alternatywę dla swoich glikolowych odpowiedników. Do czego się je wykorzystuje i w jakich sektorach używa się ich najczęściej? O tym piszemy w dzisiejszym artykule.

Kiedy wykorzystuje się kwasoodporne wymienniki ciepła?

Kwasoodporne wymienniki ciepła znajdują zastosowanie w wymagających środowiskach. Doskonale radzą sobie np. w warunkach wysokiego ciśnienia oraz podwyższonej temperatury. Z tego powodu wykorzystuje się je m.in. w ciepłownictwie podczas podgrzewania wody wodociągowej. Oprócz tego niezawodne okazują się także w instalacjach chłodniczych, gdzie służą np. do schładzania naturalnych czynników chłodniczych, takich jak amoniak. Wymienniki ze stali nierdzewnej ze względu na swoje właściwości antykorozyjne dobrze spisują się też w kontakcie z agresywnymi mediami i płynami technologicznymi. Stal nie wchodzi w reakcje z przesyłanymi cieczami, w efekcie czego nie dochodzi do rozszczelnienia instalacji.

Taki kwasoodporny wymiennik ciepła dobrze sprawdza się również w miejscach, w których istnieje ryzyko skażenia przesyłanej cieczy niklem i miedzą. W związku z tym szczególnie zdaje egzamin w systemach, w których liczy się utrzymanie najwyższych standardów higienicznych. Mowa w tym przypadku o instalacjach, w których wykorzystuje się wodę pitną lub też istnieje ryzyko kontaktu z nią. Zastosowanie kwasoodpornych wymienników ciepła daje gwarancję, że do cieczy nie przenikną szkodliwe substancje, które nie tylko mogą obniżyć jej jakość, ale także zagrozić bezpieczeństwu osób z niej korzystających.

 

HUMAC OSUSZANIE NAWILŻANIE OCZYSZCZANIE CHŁODNICTWO KLIMATYZACJA