glikolowy wymiennik ciepła
19 stycznia 2021

Kiedy należy oczyszczać powietrze w pomieszczeniu?

W ostatnich latach wiele mówi się o zanieczyszczeniu powietrza w kontekście smogu w dużych miastach. Jest to bardzo ważny temat związany ze środowiskiem i zdrowiem, ale nie należy zapominać o jakości powietrza w domu czy w pracy, bo to przecież w tych miejscach spędza się najwięcej czasu. Powietrze w pomieszczeniach często jest dużo bardziej zanieczyszczone, niż można sobie to wyobrazić. Podczas wietrzenia wpuszczane są do domu zanieczyszczenia z zewnątrz, ponadto w pomieszczeniach unoszą się alergeny, takie jak sierść zwierząt domowych czy detergenty. Problemem są też pyłki kurzu, pleśń i grzyby, nawet jeśli są niewidoczne.

Jak zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miasta w Unii Europejskiej znajduję się w Polsce. Przyczynia się to do wzrostu liczby osób zmagających się z chorobami serca i naczyń krwionośnych. Największe zanieczyszczenie pojawia się w sezonie grzewczym, kiedy dochodzi do spalania złej jakości węgla oraz śmiecie, w dodatku często w starego typu kotłach. Jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza na zewnątrz można ograniczyć emisję spalin, zmieniając samochód na komunikację miejską lub rower, a w przypadku osób posiadających domy postawić na ogrzewania źródłami energii odnawialnej. Nie da się niestety zmienić szkodliwych nawyków całego społeczeństwa, jednak można zadbać o jakość powietrza w domu czy w pracy.

Przede wszystkim warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza. Urządzenie to zasysa zanieczyszczone powietrze i przepuszcza je przez kilka warstw filtrujących. Dzięki temu w krótkim czasie następuje znaczna poprawa jakości powietrza w domu czy biurze, co przekłada się na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w tych pomieszczeniach. Szczególnie ważne jest zastosowanie oczyszczacza w sezonie grzewczym. Jest to również bardzo potrzebne w przypadku osób mieszkających i pracujących w dużych miastach, w których zanieczyszczenie jest największe. Aby podnieść jakość powietrza w domu należy też walczyć z grzybem i pleśnią w pomieszczeniach, w których panuję wilgoć. Wtedy najlepiej zastosować domowy osuszacz powietrza.

Kolejnym powodem, dla którego należy oczyszczać powietrze w domu jest alergia domowników. Efektem zastosowania oczyszczaczy jest zmniejszenie objawów, lepsze samopoczucie i poprawa ogólnego stanu zdrowia użytkowników. Pozwoli to w krótkim czasie pozbyć się wielu szkodliwych substancji, które mogą wywołać problemy zdrowotne i reakcję alergiczne. Osoby zmagające się z alergią na roztocza kurzu również powinny zacząć oczyszczać powietrze w swoich domach. Oczyszczanie powietrza działa bardzo korzystnie także w przypadku osób z obniżoną odpornością. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i czystości powietrza pozwoli wyeliminować większość bakterii i grzybów, które są bardzo groźne dla takich osób.

HUMAC OSUSZANIE NAWILŻANIE OCZYSZCZANIE CHŁODNICTWO KLIMATYZACJA