jonizator
06 maja 2021

Jaki wybrać wymiennik ciepła - glikolowy czy powietrzny?

Pojawianie się nowych technologii pozwala na wprowadzanie w codziennym życiu takich rozwiązań, które są coraz bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, a jednocześnie na sporą oszczędność. Jednym z rozwiązań, które coraz bardziej zyskuje na popularności, jest gruntowy wymiennik ciepła, który pozwala na zwiększenie energooszczędności całego budynku. Wspomaga on instalację wentylacji mechanicznej, a do tego poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu. Na rynku istnieją dwa rodzaje wymienników ciepła – glikolowy i powietrzny. Czym się charakteryzuje każdy z nich i który lepiej wybrać?

Kiedy zdecydować się na glikolowy wymiennik ciepła? 

Do najważniejszych zalet glikolowego wymiennika ciepła należy ta, że znajduje on zastosowanie w domu przez cały rok. W okresie letnim gwarantuje, że powietrze, które dopływa do domu, jest chłodniejsze niż to, które znajduje się na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie dla komfortu cieplnego mieszkańców, ponieważ nawet w okresie największych upałów mogą się oni cieszyć optymalną temperaturą w każdym z pomieszczeń w domu.

Glikolowy wymiennik ciepła pełni równie ważną funkcję w okresie zimowym. Dzięki niemu istnieje możliwość wstępnego podgrzania powietrza, które dopływa do budynku. Dzięki temu poprawie ulega praca rekuperatora, a do tego sprawność wentylacji się poprawia. Montując glinkowy wymiennik ciepła, można zatem liczyć na dużą oszczędność energii. Oprócz tego jego czyszczenie i montaż są łatwe.

Jakie są zalety powietrznego wymiennika ciepła? 

Z uwagi na to, jak ważny jest proces osuszania powietrza w domach, dużą popularnością cieszy się również powietrzny wymiennik ciepła. Podobnie jak wymiennik glikolowy wpływa on na obniżenie rachunków za energię, jednak mechanizm jego działania jest inny. Jego funkcjonowanie jest możliwe dzięki rurom ukrytym w gruncie. Przepływa przez nie powietrze, które dopływa do pomieszczenia po wcześniejszym ochłodzeniu latem albo ogrzaniu zimą.

Wybierając pomiędzy glikolowym a powietrznym wymiennikiem powietrza, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwości instalacyjne i potrzeby użytkowników. Podstawową różnicą pomiędzy urządzeniami jest ta, że wymiennik glikolowy wykorzystuje czynnik pośredniczący, a powietrzny nie. Mowa tutaj o roztworze glikolu, który przepływa w rurkach znajdujących się w gruncie.

 

HUMAC OSUSZANIE NAWILŻANIE OCZYSZCZANIE CHŁODNICTWO KLIMATYZACJA