Ochrona klasycznego samochodu lub motocykla, łodzi czy innych przedmiotów muzealnych przed korozją oraz rozwojem bekterii i grzybów przy pomocy systemu kontroli wilgotności , opartego na osuszaczu adsorpcyjnym lub hybrydowym.
25 maja 2022

Jak osuszać baseny?

Wilgotne powietrze sprawia, że na ścianach szybko pojawia się pleśń. Nadmiar wilgoci przyspiesza też zużycie materiałów budowlanych, co w efekcie może prowadzić nawet do destabilizacji konstrukcji budynku. Szczególnie niekorzystne pod tym względem warunki panują na basenach, gdzie oprócz wysokiego poziomu parowania wody i wysokich temperatur negatywnie na wykończenie i konstrukcję budynku wpływa też chlor. Aby zapobiec niszczeniu obiektu i zadbać o właściwy mikroklimat, konieczne jest odprowadzanie nadwyżek wilgoci. Służy temu m.in. osuszanie powietrza. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i podpowiemy, jak osuszać baseny.

Jak wygląda osuszanie powietrza na krytym basenie?

Powietrze na krytych basenach można osuszać na kilka sposobów. Wybór odpowiedniego systemu w dużej mierze zależy od powierzchni pływalni. W przypadku niedużych krytych basenów np. tych przydomowych swoje funkcje dobrze spełniają osuszacze ścienne. Skutecznie usuwają one nadmiar wilgoci w miejscach najbardziej wymagających, w których nie występuje duże zapotrzebowanie na powietrze z zewnątrz. Jaki osuszacz wybrać? Spośród dostępnych urządzeń na basenie najlepiej sprawdzi się osuszacz powietrza kondensacyjny. Takie urządzenie pracuje wydajnie w pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności powietrza, sięgającej nawet 80% oraz wysokiej temperaturze otoczenia mierzącej ok. 30°C.

Osuszacz kondensacyjny jest tani i zapewnia stosunkowo niskie koszty utrzymania. Jego zaletą jest też prosta obsługa. O wiele więcej trzeba wydać za to na centralę wentylacyjną, która najskuteczniej odprowadza nadwyżki wilgoci na większych halach basenowych. Centrale basenowe najczęściej wykorzystuje się na dużych basenach publicznych. Nie są one jednak pozbawione wad. Ograniczeniem dla ich zastosowania jest wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz. Jeżeli jest ona wyższa niż ta panująca na basenie, wówczas centrala się nie sprawdzi. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem okaże się osuszacz kondensacyjny, który może stanowić dla niej niezawodne wsparcie.

HUMAC OSUSZANIE NAWILŻANIE OCZYSZCZANIE CHŁODNICTWO KLIMATYZACJA